Pizza z szynką i pieczarkami – ciasto z automatu do chleba
Pizza z szynką i pieczarkami – ciasto z automatu do chleba
2020-11-20
Dekorowane pierniczki
Dekorowanie pierników, ciastek i tortów rozpuszczoną czekoladą
2020-11-20
Dekorowanie ciasteczek lub świątecznych pierniczków to niezła frajda. Zwłaszcza, gdy masz dobry lukier ;) Oto przepis na lukier królewski, który idealnie się nadaje do ozdabiania świątecznych wypieków.

Składniki na lukier królewski:

  • 130 g cukru pudru (1 szklanka o pojemności 200 ml + 1 czubata łyżka oraz dodatkowo trochę cukru pudru na zapas)
  • 1 białko
  • 2 łyżeczki mąki ziemniaczanej
  • opcjonalnie: barwniki spożywcze

Przygotowanie

lukru królewskiego do ciastek i pierniczków

1
Jajko w skorupce umyć pod bieżącą wodą, następnie przetrzeć wacikiem nasączonym octem i sparzyć przez 5-8 sekund w kubku z wrzątkiem (nie dłużej, bo się ugotuje ;P).
2
Cukier puder przesiać przez sitko do miseczki. Białko ze sparzonego jajka ubijać przez chwilę trzepaczką ręczną na delikatną piankę. Dodać przesiany cukier puder oraz mąkę ziemniaczaną. Ucierać łyżką bardzo dokładnie przez 6-8 minut, aż lukier stanie się bardzo gładki i błyszczący.
3
Konsystencja lukru powinna być gęsta, bez żadnych grudek, ale jednocześnie lekko lejąca się. Gdy podniesiesz łyżeczkę do góry i lekko przechylisz, lukier powinien powoli, ale płynnie sączyć się nieprzerwanym strumieniem. Jeżeli strumień się rwie, dodaj odrobinkę wody. Natomiast jeśli masa jest zbyt rzadka, dodaj więcej cukru pudru i ponownie dokładnie wymieszaj. Taki lukier jest idealny do wykonywania różnych wzorków. Natomiast jeżeli chcesz pokryć lukrem całe ciastko, dodaj odrobinkę wody, żeby lukier łatwiej się rozprowadzał.
4
Gotowy lukier można podzielić na kilka części i dodać różne barwniki spożywcze. Na końcu pustego woreczka cukierniczego zrobić szpilką dziurkę lub ostrożnie odciąć nożyczkami sam róg woreczka. Im mniejsza dziurka, tym precyzyjniejsze i wymyślniejsze wzorki można narysować na ciastkach czy pierniczkach.
5
Przelać lukier do woreczka lub do małej szprycy z bardzo wąską końcówką. Zabezpieczyć górę woreczka klipsem lub gumką recepturką, żeby lukier nie wyciekał górą podczas wyciskania.
6
Tak przygotowanym lukrem możesz wykonać różne wzorki: gwiazdki, kreski, kropki, imiona, buźki, choinki lub pokryć lukrem całe ciastko. Jeżeli używasz różnych kolorów, poczekaj, aż wzorek w jednym kolorze wyschnie, a dopiero wtedy rysuj na nim wzorek w innym kolorze.
7
Ciastka czy pierniczki muszą być całkiem wystudzone, zanim zabierzesz się za ich dekorowanie. Woreczek z lukrem należy trzymać tak, by jego końcówka znajdowała się tuż nad pierniczkiem i delikatnie uciskać, powoli ruszając dłońmi, by nadać kresce odpowiedni kształt. Woreczek najlepiej trzymać pod kątem ok. 45 stopni w stosunku do lukrowanej powierzchni, a nie całkiem pionowo. Jeżeli lukier skapnie nie tam, gdzie trzeba lub w zbyt dużej ilości, można ściągnąć nadmiar lub poprawić kształt zwykłą wykałaczką.
8
Polukrowane ciastka odstawić na parę godzin, żeby lukier porządnie wysechł. Dana ilość lukru starcza na dekorację ok. 100 ciastek, w zależności od wielkości wzorków. Udanej zabawy :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.