Tort michałkowy z michałków jasnych i klasycznych

Krem truflowy do kanapek, naleśników, gofrów
Krem truflowy do kanapek, naleśników, gofrów
2022-01-17
Tort truflowy
Tort truflowy
2022-01-27
Bardzo ciekawy tort z czekoladowym biszkoptem, przełożonym kremem z białych oraz klasycznych michałków, a także chrupką orzechowo-czekoladową z dodatkiem płatków kukurydzianych. Oryginalny i pyszny smak!

Składniki na biszkopt czekoladowy:

  • 7 jajek (rozmiar M) w temperaturze pokojowej
  • 200 g cukru drobnego*
  • 180 g mąki pszennej tortowej
  • 30 g skrobi ziemniaczanej (3 łyżki)
  • 3 średnio czubate łyżki kakao
  • szczypta soli

* Można użyć zwykłego cukru, ale on wolniej się rozpuszcza.

Składniki na krem michałkowy z klasycznych michałków:

  • 250 ml śmietanki 30% (dobrze schłodzonej)
  • 250 g klasycznych michałków
  • 150 g serka mascarpone
  • 30 g mlecznej czekolady
  • 30 g gorzkiej czekolady
  • 2 łyżki wódki lub rumu

* Można użyć zwykłego cukru, ale on wolniej się rozpuszcza.

Składniki na krem michałkowy jasny:

  • 400 ml śmietanki 30% (dobrze schłodzonej)
  • 360 g serka mascarpone
  • 100 g białej czekolady
  • 350 g białych michałków
  • 2 łyżki wódki

Składniki na chrupkę orzechową:

  • 70 g orzechów laskowych
  • 40 g płatków kukurydzianych (półtorej szklanki*)
  • 50 g mlecznej czekolady
  • 50 g gorzkiej czekolady
  • 30 ml śmietanki 30%

* Szklanka ma u mnie pojemność 200 ml

Składniki na poncz do nasączenia biszkoptu:

  • 2 łyżki soku z cytryny
  • 200 ml wody
  • opcjonalnie: 30 ml Amaretto lub np. likieru piernikowego
  • dodatkowo: posypka czekoladowa, orzechy lub czekoladki do dekoracji

WSKAZÓWKI PASIBRZUSZKA:


  • Biszkopt najlepiej upiec dobę wcześniej przed składaniem tortu. Całkowicie wystudzony biszkopt owinąć folią spożywczą i schować do lodówki. Dzięki temu ciasto zrobi się bardziej sprężyste i będzie łatwiej je pokroić na równe blaty.

  • Bazę pod kremy michałkowe również najlepiej przygotować dzień wcześniej, gdyż wymaga chłodzenia w lodówce przez minimum 5 godzin.

  • Chrupkę orzechową także można przygotować dzień przed składaniem tortu.

  • Tort najlepiej poskładać dzień przed podaniem i przechowywać w lodówce.

  • Przygotowanie

    Tort michałkowy z michałków jasnych i klasycznych

    1
    PRZYGOTOWANIE BISZKOPTU CZEKOLADOWEGO: Mąkę pszenną wymieszać z kakao oraz skrobią ziemniaczaną i przesiać przez sitko. Białka ostrożnie oddzielić od żółtek, a następnie ubijać przez chwilę na najwyższych obrotach. Gdy się spienią wsypać sól. Ubijać dalej przez ok. 2 minuty na sztywną pianę. Następnie dalej ubijając dodawać po łyżce cukru w odstępach ok. 30-sekundowych, żeby cukier mógł dokładnie się rozpuścić. Po zużyciu całego cukru ubijać jeszcze przez ok. 5 minut.
    2
    Po tym czasie rozetrzeć odrobinę piany między palcami, sprawdzając czy nie czuć żadnych grudek. Jeżeli grudki nadal są wyczuwalne, miksować dalej, co jakiś czas sprawdzając pianę. Należy jednak uważać, by nie przebić białek. Cały proces ubijania białek powinien zająć od 12 do ok. 17 minut. Gdy cukier całkiem się rozpuści, a piana zrobi się gęsta i lśniąca, zmniejszyć obroty miksera do średnich i dodawać pojedynczo żółtka w odstępach ok. 7-10 sekundowych. Ubijać przez krótką chwilę do połączenia składników.
    3
    Mąkę przesianą ze skrobią ziemniaczaną i kakao dodać w 3 partiach do masy jajecznej, za każdym razem przesiewając przez sitko i delikatnie, lecz dokładnie mieszając szpatułką lub trzepaczką do połączenia składników. Włączyć grzanie w piekarniku na 170 stopni z termoobiegiem (lub 180 w przypadku grzania góra-dół bez termoobiegu).
    4
    Spód tortownicy wyłożyć papierem do pieczenia i zapiąć obręcz zostawiając brzegi papieru na zewnątrz. Ścianek tortownicy niczym nie smarować, biszkopt ma się przyklejać do ścianek i piąć do góry, dzięki czemu nie będzie opadać. Do tortownicy delikatnie wylać masę. Z wierzchu masę można odrobinę wyrównać, ale ciasto w trakcie pieczenia powinno samo się rozłożyć równomiernie. Piec w rozgrzanym piekarniku z termoobiegiem w temperaturze 170 stopni (ewentualnie 180 stopni w przypadku grzania góra-dół, bez termoobiegu) przez ok. 35-40 minut do tzw. suchego patyczka. Jeżeli patyczek po wbiciu do ciasta i wyciągnięciu nie jest całkiem suchy, należy piec dłużej, aż na patyczku nie będą zostawać żadne ślady ciasta.
    5
    Upieczony biszkopt wyjąć od razu z piekarnika i zostawić w tortownicy do całkowitego wystudzenia. Gdy biszkopt całkiem wystygnie, przeciągnąć delikatnie długim nożem wzdłuż wewnętrznej krawędzi tortownicy, żeby oddzielić ciasto od foremki. Gdyby na biszkopcie urosła górka, obrócić wystudzony biszkopt do góry nogami, żeby ciasto pod wpływem ciężaru się wyrównało. Delikatnie ściągnąć papier do pieczenia. Tortownicę z ciastem można przykryć pokrywką lub folią spożywczą i schować do lodówki na 2-3 godziny lub na całą noc. Dobrze schłodzony biszkopt łatwiej pokroić na równe blaty.
    6
    PRZYGOTOWANIE BAZY POD KREM MICHAŁKOWY Z BIAŁYCH MICHAŁKÓW: cukierki michałki jasne drobno pokroić. Białą czekoladę połamać na kawałeczki. Śmietankę przelać do rondelka. Dodać rozdrobnione cukierki i czekoladę. Podgrzewać na słabym ogniu cały czas mieszając, najlepiej trzepaczką. Uważać, by nie doprowadzić masy do wrzenia. Gdy cukierki i czekolada się rozpuszczą i połączą w jednolitą masę, zdjąć rondelek z ognia. Dodać alkohol i wymieszać. Gdy masa wystygnie, przykryć folią spożywczą i wstawić na całą noc do lodówki (minimum 5 godzin).
    7
    PRZYGOTOWANIE BAZY POD KREM MICHAŁKOWY KLASYCZNY: cukierki michałki klasyczne drobno pokroić. Czekoladę mleczną i gorzką połamać na kawałeczki. Śmietankę przelać do rondelka. Dodać rozdrobnione cukierki i czekoladę. Podgrzewać na słabym ogniu cały czas mieszając, najlepiej trzepaczką. Uważać, by nie doprowadzić masy do wrzenia. Gdy cukierki i czekolada się rozpuszczą i połączą w jednolitą masę, zdjąć rondelek z ognia. Dodać alkohol i wymieszać. Gdy masa wystygnie, przykryć folią spożywczą i wstawić na całą noc do lodówki (minimum 5 godzin).
    8
    PRZYGOTOWANIE CHRUPKI ORZECHOWEJ: Orzechy laskowe prażyć na patelni pod przykryciem na niewielkim ogniu przez kilka minut do zarumienienia. Gdy z orzechów zacznie z łatwością odchodzić skórka, przełożyć orzechy na pieluszkę tetrową lub gazę (ewentualnie ściereczkę kuchenną lub ręcznik papierowy), zawinąć pieluszkę i szybko pocierać w dłoniach orzechy, żeby zeszła z nich skórka. Resztki skórek ściągnąć ręcznie, ale nie trzeba robić tego dokładnie.
    9
    Uprażone i w miarę obrane orzechy rozdrobnić blenderem lub pokroić nożem na małe kawałeczki. Czekoladę gorzką i mleczną połamać na kawałeczki i włożyć do kubka lub miseczki. Dodać śmietankę 30%. W niedużym garnku zagotować 1-2 szklanki wody. Ustawić na garnku sitko, a do sitka włożyć kubek z czekoladą i śmietanką. Podgrzewać i mieszać do rozpuszczenia czekolady. Uważać, by do masy nie dostała się ani odrobina wody, żeby czekolada się nie zwarzyła.
    10
    Do rozpuszczonej i lekko przestudzonej czekolady dodać rozdrobnione orzechy i płatki kukurydziane (jeśli płatki są twarde, trochę je przedtem rozdrobnić). Dokładnie wymieszać. Na papierze do pieczenia ułożonym na płaskiej blaszce lub talerzu narysować okrąg o średnicy tortownicy. Rozsmarować na nim masę czekoladowo-orzechową nie dotykając krawędzi okręgu. Ostrożnie wyrównać masę i schować razem z blachą (talerzem) do zamrażarki na ok. 1-2 godziny. Następnie przełożyć chrupkę do lodówki i przechowywać w niej do momentu składania tortu.
    11
    Biszkopt czekoladowy ok. 30-45 minut przed składaniem tortu przekroić na 3 równe blaty. W szklance wymieszać składniki na poncz. Przygotowanym ponczem posmarować blaty biszkoptu, zwracając szczególną uwagę na brzegi ciasta. Najlepiej użyć do tego pędzelka kuchennego, ale można też polewać ciasto łyżką.
    12
    Dobrze schłodzone bazy pod krem michałkowy jasny oraz klasyczny przełożyć do dwóch odrębnych misek. Do każdej dodać odpowiednią ilość serka mascarpone i ubijać kolejno mikserem najpierw przez ok. 20 sekund na średnich obrotach, a następnie na najwyższych obrotach przez ok. minutę do uzyskania gęstego kremu.
    13
    SKŁADANIE TORTU: w rancie lub tortownicy ułożyć pierwszy nasączony spód. Na spód wyłożyć 1/3 jasnego kremu z michałków (trochę kremu można odłożyć do dekoracji boków tortu), przykryć chrupką orzechową i ponownie posmarować 1/3 jasnego kremu.
    14
    Następnie położyć drugi spód biszkoptowy oraz ciemny krem z michałków klasycznych. Przykryć trzecim blatem biszkoptowym, a na wierzch wyłożyć resztę jasnego kremu z michałków białych i delikatnie wyrównać. Górę tortu można udekorować posypką czekoladową, tartymi orzechami lub czekoladkami.
    15
    Schować tort do lodówki na min. 4-5 godzin lub na całą noc. Po wyjęciu schłodzonego tortu z rantu/tortownicy można posmarować boki tortu odłożonym kremem, ale i bez tego tort ładnie się prezentuje. Smacznego!

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

    Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.