Lukier do pierniczków i ciastek
Lukier królewski do ciastek i pierniczków
2020-11-20
Babka z białek z bakaliami
Babka z białek z bakaliami
2020-11-23
Do zdobienia pierniczków i ciastek poza popularnym lukrem królewskim świetnie nadaje się również roztopiona czekolada. Można nią tworzyć precyzyjne i wytrzymałe wzorki, które są nie tylko śliczne, ale również smaczne. Rozpuszczona czekolada dobrze się sprawdza również przy tworzeniu napisów oraz dekoracji na tortach.

Składniki:

  • 1 tabliczka (ok. 100 g) czekolady gorzkiej lub deserowej

Przygotowanie

czekolady do dekorowania pierników, ciastek i tortów

1
Połamać czekoladę na kawałeczki i rozpuścić w kąpieli wodnej lub w mikrofalówce. W przypadku kąpieli wodnej trzeba bardzo uważać, by ani kropelka wody nie dostała się do czekolady. Woda powoduje natychmiastowe gęstnienie czekolady.
2
Na końcu pustego woreczka cukierniczego zrobić szpilką dziurkę lub ostrożnie odciąć nożyczkami sam róg woreczka. Im mniejsza dziurka, tym precyzyjniejsze i wymyślniejsze wzorki można narysować na ciastkach czy pierniczkach.
3
Rozpuszczoną czekoladę przelać do woreczka cukierniczego z minimalną dziurką na końcu. Zabezpieczyć górę woreczka klipsem lub gumką recepturką, żeby czekolada nie wyciekała górą.
4
Woreczek z czekoladą należy trzymać tak, by jego końcówka znajdowała się tuż nad pierniczkiem i delikatnie uciskać, powoli ruszając dłońmi, by nadać kresce odpowiedni kształt.
5
Rozpuszczona czekolada jest bardzo wydajna. Powinna wystarczyć na ok. 80-100 ciastek czy pierniczków, zależy to jednak od wielkości wzorków.
6
Ewentualną niewykorzystaną część czekolady można włożyć razem z woreczkiem do szklanki czy kubka, wygiąć końcówkę woreczka do góry, by czekolada nie wyciekała (zwłaszcza przy ponownym podgrzewaniu) i schować do lodówki na dłuższy czas. W razie potrzeby woreczek przełożyć do kubka z gorącą wodą, uważając by końcówka woreczka była wygięta do góry. Po chwili czekolada będzie nadawała się do dalszego dekorowania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.