Krem budyniowy
Krem budyniowy
2021-05-01
Krem z mascarpone i nutellą
Krem z mascarpone i nutellą
2021-05-05
Przepyszny tort przełożony kremem kokosowym, kremem z czarnej porzeczki oraz truskawkami. Pokryty bardzo smacznym błyszczącym kremem z serka naturalnego. Dzieci były zachwycone, a również dorośli prosili o dokładkę.

Składniki na biszkopt:

  • 7 jajek (rozmiar M) w temperaturze pokojowej
  • 200 g cukru drobnego
  • 180 g mąki pszennej tortowej
  • 60 g skrobi ziemniaczanej (ok. 1/3 szklanki*)
  • szczypta soli

* Szklanka ma u mnie pojemność 200 ml

Składniki na krem kokosowy:

  • 200 ml śmietanki 30%
  • 250 g serka mascarpone
  • ok. 100 g wafelków kokosowych typu Pryncypałki lub Princessa
  • 50 g białej czekolady
  • 4 łyżki wiórków kokosowych
  • 2 łyżki cukru pudru

Składniki krem porzeczkowy:

  • 200 ml śmietanki 30%
  • 125 g serka mascarpone
  • 3 łyżki cukru pudru (niekopiaste)
  • 3 łyżki dżemu z czarnej porzeczki

Składniki na krem do tynkowania:

  • 200 g serka naturalnego (o gładkiej konsystencji)
  • 200 g śmietanki 30%
  • sok z 1 limonki
  • 80 g cukru
  • 2 łyżeczki żelatyny
  • 150 ml wody

Składniki na czerwoną polewę:

  • 90 g białej czekolady
  • 30 ml mleka
  • 1 płaska łyżeczka żelatyny
  • czerwony barwnik spożywczy w żelu lub proszku

Dodatkowo:

  • ok. 500 g truskawek
  • opcjonalnie: chipsy czekoladowe lub inne ozdoby do dekoracji

WSKAZÓWKI PASIBRZUSZKA:


  • Biszkopt najlepiej upiec dobę wcześniej przed składaniem tortu. Dzięki temu będzie miał czas, żeby porządnie wystygnąć, a poza tym zrobi się bardziej sprężysty i nie będzie zapadał się pod wpływem ciężaru kremu i dodatków. Ponadto biszkopt schłodzony przez kilka godzin w lodówce będzie znacznie łatwiej pokroić na równe blaty.

  • Miska, w której będą ubijane białka, powinna być całkiem czysta i sucha.

  • Przygotowanie

    tortu kokosowo-porzeczkowego z truskawkami

    1
    PRZYGOTOWANIE BISZKOPTU: Mąkę pszenną wymieszać ze skrobią ziemniaczaną i przesiać przez sitko. Białka ostrożnie oddzielić od żółtek. Białka ubijać przez chwilę na najwyższych obrotach. Gdy się spienią wsypać sól. Ubijać dalej przez ok. 2 minuty na sztywną pianę.

    Następnie dalej ubijając dodawać po łyżce cukru w odstępach ok. 30-sekundowych, żeby cukier mógł dokładnie się rozpuścić. Po zużyciu całego cukru ubijać jeszcze przez ok. 5 minut.
    2
    Po tym czasie rozetrzeć odrobinę piany między palcami, sprawdzając czy nie czuć żadnych grudek. Jeżeli grudki nadal są wyczuwalne, miksować dalej, co jakiś czas sprawdzając pianę. Należy jednak uważać, by nie przebić białek. Cały proces ubijania białek powinien zająć od 12 do ok. 17 minut.

    Gdy cukier całkiem się rozpuści, a piana zrobi się gęsta i lśniąca, zmniejszyć obroty miksera do średnich i dodawać pojedynczo żółtka w odstępach ok. 7-10 sekundowych. Ubijać przez krótką chwilę do połączenia składników.

    Dodać mąkę przesianą ze skrobią i delikatnie, lecz dokładnie wymieszać szpatułką lub trzepaczką. Włączyć grzanie w piekarniku na 170 stopni z termoobiegiem (lub 180 w przypadku grzania góra-dół bez termoobiegu).
    3
    W przypadku rantu do tortów wyłożyć blachę z piekarnika papierem do pieczenia, ustawić na nim rant i zawinąć brzegi papieru wokół rantu, żeby zapobiec ewentualnemu wyciekaniu masy w trakcie pieczenia. Ja ustawiłam rant na spodzie od tortownicy wyłożonym papierem do pieczenia.

    W przypadku pieczenia w tortownicy, spód wyłożyć papierem i zapiąć obręcz zostawiając brzegi papieru na zewnątrz.

    Ścianek rantu ani tortownicy niczym nie smarować, biszkopt ma się przyklejać do ścianek i piąć do góry, dzięki czemu nie będzie opadać.
    4
    Do tak przygotowanego rantu lub tortownicy delikatnie wylać masę. Z wierzchu masę można odrobinę wyrównać, ale ciasto w trakcie pieczenia powinno samo się rozłożyć równomiernie. Piec w rozgrzanym piekarniku z termoobiegiem w temperaturze 170 stopni (ewentualnie 180 stopni w przypadku grzania góra-dół, bez termoobiegu) przez ok. 35-40 minut do tzw. suchego patyczka (najlepiej użyć długiego cienkiego patyczka do szaszłyków). Jeżeli patyczek po wbiciu do ciasta i wyciągnięciu nie jest całkiem suchy, należy piec dłużej, aż na patyczku nie będą zostawać żadne ślady ciasta.
    5
    Upieczony biszkopt wyjąć od razu z piekarnika i zostawić w rancie/tortownicy do całkowitego wystudzenia. Po wyjęciu z piekarnika można upuścić formę z biszkoptem na blat kuchenny lub podłogę z wysokości ok. 15-30 cm (co podobno ma zapobiegać opadaniu biszkoptu), jednak bez rzucania dobrze przygotowany biszkopt również nie opadnie.

    Gdy biszkopt całkiem wystygnie, przeciągnąć delikatnie długim nożem wzdłuż wewnętrznej krawędzi rantu/tortownicy, żeby oddzielić ciasto od foremki.

    Gdyby na biszkopcie urosła górka, wystarczy wystudzony biszkopt obrócić do góry nogami. Wówczas pod wpływem ciężaru ciasto się wyrówna.

    Rant/tortownicę z ciastem przykryć pokrywką lub folią spożywczą i schować do lodówki na minimum 2-3 godziny (można na całą noc). Dobrze schłodzony biszkopt łatwiej pokroić na równe blaty.

    Przed krojeniem wyjąć schłodzony biszkopt z rantu/tortownicy, obrócić do góry nogami i delikatnie ściągnąć papier do pieczenia. Do krojenia najlepiej użyć długiego noża z ząbkami (jak do krojenia chleba).
    6
    PRZYGOTOWANIE KREMU KOKOSOWEGO: 70 ml śmietanki przelać do małego rondelka i podgrzewać na słabym ogniu. Dodać połamaną na kawałeczki białą czekoladę i często mieszać. Uważać, by nie zagotować masy. Gdy czekolada się rozpuści, zdjąć z ognia i wystudzić.

    Schłodzoną śmietankę 30%, połowę serka mascarpone (125 g) oraz cukier puder przełożyć do wysokiego naczynia i ubijać mikserem przez ok. 3 minuty na puszysty krem.

    Dodać wystudzoną śmietankę z rozpuszczoną czekoladą i mieszać mikserem na najwolniejszych obrotach przez ok. 15 sekund, a następnie na najwyższych obrotach przez ok. 30 sekund. Dodać resztę serka mascarpone i jeszcze przez chwilę ubijać.

    Parę wafelków zostawić do dekoracji tortu. Pozostałe drobno pokroić lub pokruszyć i dodać do kremu razem z wiórkami kokosowymi. Wymieszać przez krótką chwilę mikserem na najniższych obrotach.
    7
    PRZYGOTOWANIE KREMU PORZECZKOWEGO: Śmietankę, serek mascarpone oraz cukier puder miksować na wysokich obrotach do ubicia sztywnego kremu (ok. 3-4 minuty). Dodać dżem z czarnej porzeczki i delikatnie wymieszać łopatką kuchenną na jednolitą masę.
    8
    Kilka truskawek odłożyć do dekoracji. Resztę pokroić na mniejsze kawałeczki. W tortownicy lub rancie ułożyć pierwszy spód ciasta. Posmarować kremem kokosowym. Na wierzch ułożyć połowę pokrojonych truskawek i delikatnie wcisnąć w krem.

    Ułożyć drugi blat ciasta i posmarować kremem porzeczkowym. Położyć resztę pokrojonych truskawek. Na górę ułożyć górny blat ciasta i lekko docisnąć. Schować na 2-4 godziny do lodówki, żeby tort osiadł.
    9
    PRZYGOTOWANIE KREMU DO TYNKOWANIA (po schłodzeniu tortu w lodówce przez co najmniej 2 godziny): Żelatynę wsypać do filiżanki i zalać 50 ml wody (zimnej lub w temperaturze pokojowej). Odstawić na ok. 10 minut do napęcznienia.

    W rondelku zagotować 100 ml wody razem z cukrem, co jakiś czas mieszając. Gdy woda się zagotuje, a cukier rozpuści, wyłączyć ogień. Gotowy syrop przelać do kubeczka i odstawić na chwilę do przestudzenia.

    Osobno zagotować w niedużym garnku szklankę wody. Na garnku ustawić sitko w taki sposób, by woda nie sięgała dna sitka. Jeżeli woda dotyka sitka, wylać trochę wody. Na sitku ustawić napęczniałą żelatynę. Zmniejszyć ogień i podgrzewać żelatynę na parze do jej całkowitego rozpuszczenia (aż woda zrobi się przezroczysta, bez żadnych grudek), co chwilę mieszając. Uważać, by żelatyna nie zrobiła się gorąca.
    10
    Gdy żelatyna całkiem się rozpuści, przelać ją do kubka z przestudzonym syropem. Do wysokiej miski włożyć serek naturalny, sok wyciśnięty z limonki oraz syrop zmieszany z żelatyną. Wszystko razem ubijać mikserem przez 2-3 minuty. Odstawić do wystudzenia, a następnie wstawić do lodówki.

    Dobrze schłodzoną śmietankę 30% ubić na kremową masę. Wstawić do lodówki. Gdy masa z serkiem naturalnym i żelatyną zacznie tężeć i będzie miała już dość gęstą, ale jeszcze nie sztywną konsystencję, wymieszać ją z ubitą śmietaną. Wstawić z powrotem do lodówki, żeby trochę stężała, na ok. 15-25 minut.
    11
    Wyciągnąć tężejącą masę z lodówki i dokładnie wymieszać łyżką lub szpatułką. Wyjąć z lodówki tort. Boki tortu stopniowo wysmarować tężejącym kremem. Następnie posmarować górę tortu. Zostawić część kremu do poprawek. Wstawić tort i pozostały krem do lodówki.

    Po ok. 30 minutach wyciągnąć tort z lodówki i posmarować resztą kremu, wyrównując górę i boki. Krem jest bardzo smaczny, więc można śmiało posmarować tort grubą warstwą, wykorzystując cały krem. Wstawić ponownie do lodówki na parę godzin do stężenia.
    12
    PRZYGOTOWANIE CZERWONEJ POLEWY: gdy krem na torcie stężeje, przygotować drip. Do filiżanki wsypać żelatynę, zalać mlekiem (zimnym lub w temperaturze pokojowej), wymieszać i odstawić na ok. 15 minut do napęcznienia.

    W dwóch niedużych garnkach zagotować po szklance wody. Na każdym garnku z gotującą się wodą ustawić sitko w taki sposób, by woda nie sięgała dna sitka. Jeżeli woda dotyka sitka, wylać trochę wody.

    Białą czekoladę połamać na małe kawałeczki i przełożyć do kubka. Kubek z pokruszoną czekoladą postawić na jednym sitku i podgrzewać do rozpuszczenia czekolady, co chwilę mieszając. Ogień trochę zmniejszyć, żeby nie poparzyć się parą w trakcie mieszania czekolady.

    Na drugim sitku ustawić napęczniałą w mleku żelatynę. Zmniejszyć ogień i podgrzewać żelatynę na parze do jej całkowitego rozpuszczenia, co chwilę mieszając. Uważać, by żelatyna nie zrobiła się gorąca.
    12
    Do rozpuszczonej czekolady dodać barwnik i dokładnie wymieszać (ja użyłam barwnika w żelu, maczając suchą wykałaczkę 2-3 razy w pojemniczku z barwnikiem, a następnie w czekoladzie (za każdym razem używając nowej suchej wykałaczki); jeżeli masz barwnik w proszku, rozpuść go najpierw w 1 łyżeczce wody lub wódki i dokładnie wymieszaj, a następnie dodaj do czekolady). Nie dawać za dużo barwnika, gdyż kolor zrobi się znacznie intensywniejszy po dodaniu rozpuszczonej w mleku żelatyny. Ogień zmniejszyć do minimum.

    Rozpuszczoną żelatynę dodać do rozpuszczonej czekolady i bardzo dokładnie wymieszać. Wyłączyć ogień i przestudzić masę.
    13
    Gdy polewa zrobi się ledwo ciepła (po dotknięciu palcem będzie czuć, że ma mniej więcej temperaturę ciała lub lekko chłodniejszą), można zacząć dekorować tort. Nie czekać, aż polewa całkiem wystygnie, gdyż może zrobić się wtedy za gęsta. Przed dekoracją tortu sprawdzić jednak, czy polewa nie jest za rzadka, żeby sople nie spłynęły całkiem po torcie. Lepiej poczekać, aż drip lekko zgęstnieje i sople będą się zatrzymywać w połowie drogi.

    Gotową polewę można najpierw bardzo powoli wylewać łyżeczką na krawędziach dobrze schłodzonego tortu, nabierając malutką porcję polewy na łyżeczkę i przechylając łyżeczkę bardzo powoli na brzegu tortu. Polewa powinna zatrzymać się mniej więcej w połowie wysokości tortu. Jeśli spływa na sam dół, przechylać łyżeczkę jeszcze wolniej, żeby mniejsza ilość polewy spływała na bok tortu. W ten sposób paski będą cienkie i delikatne.

    Można też przelać polewę do woreczka cukierniczego lub torebki śniadaniowej, zrobić w rogu malutką dziurkę i wyciskać polewę na tort.

    Polewy spokojnie starczy też na jednolite udekorowanie góry tortu tak, żeby była cała czerwona. Wówczas można polewę nakładać dużą łyżką, a sople ściekające po bokach będą grubsze.
    14
    Truskawki można układać na torcie w całości lub przekrojone na połówki albo plasterki. Można nadziać truskawki na wykałaczki, żeby lepiej się trzymały, zwłaszcza jeżeli tort będzie transportowany w inne miejsce. Wafelki i chipsy czekoladowe można wetknąć w tort lub poukładać poziomo według własnej inwencji twórczej :)
    15
    Tort został przygotowany w wersji bezalkoholowej dla dzieci. W wersji dla dorosłych można dodać po ok. 30-40 ml amaretto lub 20-30 ml wódki czy brandy. Blaty biszkoptu można nasączyć ponczem. Smacznego!

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

    Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.