Karpatka czekoladowa
Karpatka czekoladowa
2020-02-10
Faworki
Faworkowe love
2020-02-11
Chrupiące, cienkie, słodkie cudeńka. Na pasibrzuszkowym stole pojawiają się nie tylko w karnawale. Lubimy się nimi objadać przez cały rok.

Składniki na faworki:

  • 500 g mąki pszennej tortowej (typ 450)
  • 5 żółtek
  • 2 łyżki wódki lub 1 łyżka spirytusu
  • 200 ml śmietany 18%
  • szczypta soli
  • butelka oleju rzepakowego do smażenia
  • cukier puder do oprószenia faworków

WSKAZÓWKI PASIBRZUSZKA:


  • Tradycyjnie ciasto na faworki należy długo wybijać wałkiem, aż pojawią się w nim pęcherzyki powietrza, a następnie schłodzić w lodówce. Tak też zawsze robiłam. Ostatnio jednak z braku czasu pomijam punkt drugi z tradycyjnego przepisu (czyli bicie ciasta wałkiem oraz chłodzenie), a faworki mimo to wychodzą kruche, z "bąbelkami" i smakują wyśmienicie. Najważniejsze, żeby ciasto było dobrze wyrobione i bardzo cienko rozwałkowane.

  • Zachęcam do wypróbowania zarówno tradycyjnej wersji z wybijaniem ciasta i chłodzeniem, jak i krótszej z pominięciem punktu drugiego, żeby się przekonać, która wersja Tobie bardziej odpowiada. My robimy faworki dość często, dlatego zależało mi na skróceniu czasu ich przygotowania.


  • Przygotowanie

    faworków / chrustów

    1
    Mąkę przesiać, dodać żółtka, alkohol, śmietanę i szczyptę soli. Wszystko razem dokładnie ugnieść. Zajmuje to sporo czasu, więc jeżeli masz automat do pieczenia chleba, polecam go wykorzystać do wyrobienia ciasta (program "ciasto zagniatane"). Roboty kuchenne również dobrze dają sobie radę z ciastem na faworki (końcówka "hak" do ciasta drożdżowego). Ciasto wyjdzie równie dobre, a Ty oszczędzisz czas i siły :)
    2
    Wyrobione ciasto porządnie wybić tłuczkiem do mięsa lub wałkiem, zawijając brzegi ciasta na górę i uderzając w nie mocno wałkiem (lub tłuczkiem). Dzięki temu ciasto napowietrzy się, a po upieczeniu będzie bardziej kruche. Tradycyjnie należy ciasto wybijać dość długo, aż na jego powierzchni zaczną pojawiać się małe pęcherzyki, a ciasto pod naciskiem będzie łatwo się rwało. Następnie zawinąć ciasto w folię spożywczą i schować do lodówki na 40-60 minut.
    3
    Schłodzone ciasto dzielić na części i rozwałkowywać na bardzo cienkie placki, mogą nawet prześwitywać. Jeżeli ciasto się klei, posmarować wałek, ciasto oraz podkład odrobiną oleju lub oprószyć mąką. Kroić radełkiem na prostokąty o długości ok. 10-12 cm i szerokości ok. 2-2,5 cm. Każdy prostokąt naciąć radełkiem pośrodku (długość nacięcia ok. 7-8 cm). Jeden z brzegów przewlec przez nacięcie i pociągnąć. Długie faworki można przewlec dwukrotnie.
    Jeżeli chcesz zrobić inny kształt, np. serduszka z okazji Walentynek, użyj foremek do ciastek.
    4
    Smażyć w dobrze nagrzanym oleju z obu stron na złoty kolor, po kilka sztuk w jednym czasie. Nie za dużo, żeby faworki mogły swobodnie się poruszać. Gotowe faworki układać na chwilę na ręczniku papierowym, żeby odsączyć z tłuszczu.
    5
    Wystudzone faworki posypać cukrem pudrem. Smacznego!

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

    Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.