Pasteryzacja. Jak pasteryzować słoiki w wodzie?
Pasteryzacja. Jak pasteryzować słoiki w wodzie?
2021-07-26
Ketchup z cukinii z przecierem pomidorowym
Ketchup z cukinii z przecierem pomidorowym
2021-07-28
Urocze, chrupiące i pyszne bezy z kremem lawendowym, jakiego Twoi goście prawdopodobnie jeszcze nie mieli okazji próbować. Zaskocz wszystkich wyjątkowym kremem z prawdziwą lawendą z ogródka :)

Składniki na bezy mini Pavlova:

  • 6 białek w temperaturze pokojowej
  • 300 g drobnego cukru
  • 1 łyżeczka soku z cytryny lub octu jabłkowego
  • 1 łyżeczka skrobi ziemniaczanej
  • szczypta soli

Składniki na krem lawendowy:

  • 6 łodyżek świeżej lawendy (o długości ok. 16 cm) lub 3 płaskie łyżki suszonych kwiatów lawendy
  • 1 mała gałązka mięty (o długości ok. 6 cm) + 3 duże listki
  • 330 ml śmietanki 30%
  • 250 g serka mascarpone
  • 6 lekko czubatych łyżek cukru pudru
  • opcjonalnie: fioletowy barwnik spożywczy (ja użyłam czerwonego barwnika z domieszką niebieskiego)
  • owoce sezonowe: truskawki, borówki, poziomki, czereśnie, porzeczki, maliny, agrest
  • opcjonalnie: kilka świeżych listków mięty

WSKAZÓWKI PASIBRZUSZKA:


  • Białka do bezy powinny być w temperaturze pokojowej i dokładnie oddzielone od żółtek.

  • Miska, w której będą ubijane białka, powinna być całkiem czysta i sucha.

  • Z podanych proporcji wychodzi ok. 18 sztuk o średnicy 5-6 cm.

  • Krem lawendowy należy zacząć przygotowywać dzień wcześniej, żeby śmietanka podgrzana z lawendą i miętą przez noc zdążyła się porządnie schłodzić w lodówce.

  • Gniazda bezowe również najlepiej przygotować dzień wcześniej, żeby zdążyły się odpowiednio wysuszyć.

  • Naturalny krem lawendowy ma biały lub lekko kremowy kolor. Kwiatki lawendy w trakcie podgrzewania ani chłodzenia śmietanki nie "puszczają" koloru. Chcąc uzyskać krem o fioletowym zabarwieniu, trzeba użyć barwnika spożywczego (najlepiej w żelu).

  • Bezy z zasady powinno się nadziewać kremem tuż przed podaniem lub 1-2 godziny wcześniej. Z mojego doświadczenia jednak wynika, że bezy udekorowane kremem nawet po całej nocy w lodówce nadal są chrupiące i pyszne.

  • Przygotowanie

    Bezy mini Pavlova z kremem lawendowym

    1
    Przed rozpoczęciem ubijania białek narysować na papierze do pieczenia 18 okręgów o średnicy ok. 5-6 cm (np. odrysowując krawędzie szklanki lub foremki do ciastek). Obrócić papier do góry nogami i ułożyć na blaszce od piekarnika (tak, by beza nie stykała się bezpośrednio ze śladami ołówka czy długopisu).
    2
    PRZYGOTOWANIE BEZY: białka ubijać mikserem na wysokich obrotach. Gdy białka się spienią, dodać sól. Gdy piana zacznie robić się gęsta, ale jeszcze nie sztywna, zacząć dodawać po łyżce cukru w odstępach ok. 30-sekundowych, cały czas miksując.
    3
    Po zużyciu całego cukru ubijać jeszcze przez chwilę, a następnie sprawdzić rozcierając odrobinę piany między palcami, czy nie czuć żadnych grudek. Jeżeli grudki nadal są wyczuwalne, miksować dalej, co jakiś czas sprawdzając pianę. Należy jednak uważać, by nie przebić białek. Cały proces ubijania nie powinien przekroczyć 10-17 minut. Gdy cukier całkiem się rozpuści, a piana zrobi się gęsta i lśniąca, dodać sok z cytryny (lub ocet jabłkowy) i jeszcze przez krótką chwilę ubijać.
    4
    Następnie do ubitej piany dodać skrobię ziemniaczaną i wymieszać łopatką kuchenną. Piekarnik rozgrzać do 140 stopni z termoobiegiem.
    5
    Na blaszce od piekarnika ułożyć papier do pieczenia z odrysowanymi okręgami. Bezę przekładać do szprycy lub rękawa cukierniczego i wyciskać najpierw podstawę bezy zaczynając od środka kółka, a następnie okrężnym ruchem budować ścianki.
    6
    Wstawić do rozgrzanego do 140 stopni piekarnika (z termoobiegiem). Po 10 minutach zmniejszyć temperaturę do 120 stopni. Piec przez 20 minut, a następnie zmniejszyć temperaturę do 100 stopni i piec kolejne 50 minut. Co jakiś czas zerkać, czy bezy nie zaczynają się rumienić. Gdyby tak się działo, zmniejszyć temperaturę o 10-20 stopni. Jeżeli bezy w trakcie pieczenia trochę popękają, nie przejmować się, w przypadku bezy to normalne zjawisko.
    7
    Po zakończeniu pieczenia zostawić bezy w piekarniku na ok. 90 minut. Następnie odrobinę uchylić drzwiczki piekarnika i wystudzić bezy do końca, a najlepiej zostawić w piekarniku z uchylonymi odrobinę drzwiczkami na całą noc.
    8
    PRZYGOTOWANIE KREMU LAWENDOWEGO: Świeżą lawendę opłukać pod bieżącą wodą i osuszyć ręcznikiem papierowym. Następnie 3 łodyżki oskubać ze świeżych kwiatków (tych, które dopiero zakwitły). 200 ml śmietanki 30% przelać do rondelka. Dodać wyskubane świeże kwiatki oraz pozostałe całe łodyżki lawendy, a także gałązkę mięty. Podgrzewać całość regularnie mieszając na bardzo słabym ogniu. 3 duże listki mięty pougniatać mocno palcami, żeby wydobyć aromat i dorzucić do reszty. Podgrzewać śmietankę przez ok. 5-7 minut i uważać, by nie doprowadzić jej do wrzenia.
    9
    Gdy śmietanka dość mocno się zagrzeje, wyłączyć ogień i odstawić na chwilę do wystudzenia. Przestudzoną śmietankę wstawić ponownie na słaby ogień i podgrzewać przez ok. 6-9 minut, co chwilę mieszając. Nie doprowadzać do wrzenia. Jeżeli śmietanka mocno się zagrzeje, wyłączyć ogień wcześniej. Odstawić na kilka minut do przestudzenia. Następnie wyciągnąć ze śmietanki łodyżki lawendy oraz miętę. Natomiast kwiatki lawendy pływające luzem zostawić. Wstawić śmietankę do lodówki na minimum 4 godziny, a najlepiej na całą noc.
    10
    Po kilku godzinach lub na drugi dzień przełożyć do wysokiej miski schłodzoną śmietankę z lawendą, pozostałe 130 ml śmietanki 30%, serek mascarpone oraz cukier puder. Ubijać mikserem najpierw przez 30 sekund na średnich obrotach, a następnie na najwyższych obrotach przez ok. 2 minuty do uzyskania gęstego kremu. Do gotowego kremu można dodać odrobinę barwnika spożywczego i wymieszać łyżką.
    11
    Do gniazd bezowych nałożyć owoce. Gotowy krem lawendowy przekładać do szprycy cukierniczej lub rękawa i wyciskać na owoce.
    12
    Wierzch kremu ozdobić owocami, miętą lub kwiatkami lawendy. Jeżeli mini Pavlova nie będą podawane od razu, przechowywać w lodówce, a ewentualną miętą ozdobić tuż przed podaniem (wcześniej zerwane listki mięty można włożyć do szklanki wody i przechować w lodówce). Smacznego!

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

    Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.