Krem budyniowy z bitą śmietaną
Krem budyniowy z bitą śmietaną
2021-09-12
Kurczak w sosie śmietanowo-orzechowym
Kurczak w sosie śmietanowo-orzechowym
2021-09-16
Spożywamy dość duże ilości jajek i od jakiegoś czasu zastanawiałam się, jak można wykorzystać ich skorupki. Otóż istnieje kilkanaście ciekawych sposobów na wykorzystanie skorupek po jajkach. Ja używam ich głównie w dwóch celach. A Wy?

Metody wykorzystania skorupek po jajkach są bardzo różnorodne: można ich użyć do wybielania białych tkanin, robienia okładów przy problemach skórnych, nawożenia roślin doniczkowych i ogrodowych, a po odpowiednim wyparzeniu spożywać jako dodatek do kawy, jogurtów i koktajli, gdyż zawierają całe bogactwo przydatnych minerałów. Ja póki co wykorzystuję skorupki do dwóch celów: nawożenia kwiatków doniczkowych oraz ogrodowych, a także do ochrony owocowych krzewów oraz ozdobnych roślin w ogrodzie przed inwazją ślimaków.

Przygotowanie

Jak wykorzystać skorupki jajek?

1
Jeżeli chodzi o ślimaki, to temat rzeka. Bardzo ciężko ich się pozbyć z ogródka, zwłaszcza gdy upodobają sobie uczty urządzane na liściach poziomek, truskawek czy pięknych kwiatów. Jednym ze sposobów radzenia sobie z tymi nieproszonymi gośćmi jest rozrzucenie zgniecionych skorupek od jajek dookoła roślin, tworząc szczelny krąg ze skorupek. Ślimaki mają wówczas utrudniony dostęp do tychże roślin i krzewów. Nie wyeliminuje to całkowicie problemu, ale chociaż trochę go ograniczy.
2
Ze względu na dużą zawartość elementów odżywczych skorupki jajek stanowią świetny nawóz dla kwiatów doniczkowych oraz ogrodowych. Po każdym użyciu jajek odkładam skorupki do miseczki i pozwalam im porządnie wyschnąć. Następnie mielę w blenderze (można również w maszynce do mielenia kawy). Zmielone drobno skorupki sypię do doniczek z kwiatami lub podsypuję rośliny w ogrodzie.
3
Jeżeli ktoś z Was używa wyparzonych i zmielonych skorupek jajek jako dodatku do koktajli, jogurtów czy różnych dań, dajcie proszę znać w komentarzu. Czekam na Wasze opinie :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.